• 8897_mezoterapia_igowa_w_samym_centrum-4.jpg

Kwas hialuronowy – źródło młodości!

 

Półki w drogeriach aż uginają się od nadmiaru kremów i balsamów z magicznym napisem "kwas hialuronowy". Na pewno ta nazwa bardzo zachęca konsumentki do kupna, ale czy to działa? Wiele z nas o nim słyszało - ale ile tak naprawdę o nim wiemy?


Zacząć należy od tego, że kwas hialuronowy jest polisacharydem i naturalnie występuje w organizmie, m.in w ciele szklistym oka, w mazi stawowej, naczyniach krwionośnych, no i oczywiście w macierzy skóry właściwej. Niewielkie jego ilości znajdują się także zastawkach serca, w moczu, pępowinie, mięśniach, w układzie limfatycznym. Zadaniem kwasu jest wiązanie cząsteczek wody, nadanie elastyczności skórze oraz naczyniom krwionośnym, ale także odpowiada za sprężystość tkanki chrzęstnej, ponieważ kwas hialuronowy jest jednym z głównych składników mazi stawowej.
Wraz z wiekiem zmniejsza się ilość kwasu w organizmie, dlatego też skóra wiotczeje i pojawia się coraz więcej zmarszczek, może dochodzić również do zwyrodnienia stawów oraz pogorszenia się wzroku. Dlatego też na pomoc przychodzą specjaliści – kosmetolodzy, lekarze medycyny estetycznej, okuliści, ginekolodzy, lekarze ortopedii.


Kwas hialuronowy pomaga w leczeniu zwyrodnienia stawów, w okulistyce- jest używany do produkcji kropli do oczu oraz płynu do soczewek kontaktowych, również jest wykorzystywany do operacyjnego przeszczepu rogówki i leczenia zaćmy. W ginekologii natomiast kwas hialuronowy łagodzi stany zapalne oraz przyspiesza gojenie się ran w okolicach intymnych pacjentów po operacjach pochwy, macicy lub sromu.

Najpowszechniejsze zastosowanie kwasu jest w kosmetologii i medycynie estetycznej i nie bez powodu jest nazywany "źródłem młodości". Nie jest tajemnicą, że kwas hialuronowy mocno nawilża i napina skórę, wiążąc aż 250 cząsteczek wody; dzięki temu spłyca zmarszczki, i jako wypełniacz – poznawala na modelowanie rysów twarzy.


W gabinetach lekarskich i kosmetycznych kwas hialuronowy jest aplikowany za pomocą igły wgłąb skóry. Jest to najlepszy sposób na przedostanie się kwasu do organizmu. Niestety nie wchłania się on z kremów – nawet tych najdroższych, bowiem cząsteczka kwasu jest zbyt duża, żeby mogła przeniknąć przez 3 warstwy skóry. Kwas hialuronowy w kremach tworzy jedynie ochronny film na powierzchni naskórka, zabezpieczający skórę przed nadmiernym parowaniem wody, oraz chroniący skórę przed wnikaniem do niej toksycznych substancji wynikających z zanieczyszczenia środowiska.

Preparaty przeznaczone do użytku przez profesjonalnie przeszkolonych do tego osób w zabiegach iniekcyjnych, mają w swoim składzie kwas hialuronowy różniący się stopniem usieciowania, stężeniem, źródłem pochodzenia kwasu, oraz substancjami, które są dodane do składu wraz z kwasem.
Kwas hialuronowy usieciowany służy jako wypełniacz do niwelowania zmarszczek lub wolumetrii twarzy, natomiast nieusieciowany jest wprowadzany przy zabiegu mezoterapii igłowej i najczęściej jest on mieszany z innymi nawilżającymi składnikami, np. Witamina C, retinol, krzemionka, cynk czy woda destylowana. Prócz powyższch czynników aktywnych, które działają odżywczo i nawilążająco na skórę, samo wkłucie ma pozytywny wpływ, ponieważ jest to mechaniczna stymulacja skóry właściwej do tworzenia nowych włókien elastynowych i kolagenowych, tym samym skóra staje się bardziej napięta oraz jest pobudzana do szybszej regeneracji.


Zabieg mezoterapii jest polecany dla osób, które chcą przeciwdziałać zbyt szybkiemu starzeniu się skóry. Zazwyczaj już w wieku ok 25 lat rozpoczyna się proces utraty jędrności skóry i naturalna degradacja kwasu hialuronowego w organizmie. Starzenie skóry przyspiesza również wiele czynników, np. Opalanie, palenie papierosów, picie alkoholu, nieprawidłowa dieta i wiele innych.
Po zabiegu wprowadzenia kwasu hialuronowego może nastąpić śwąd, zaczerwienienie, obrzęk, krwiaki, siniaczki. Są to reakcje, które powinny zniknąć w ciągu 3 dni od zabiegu. Dłuższe utrzymywanie się zaczerwienienia, czy obrzęku, może być spowodowane nadmiernym wysiłkiem fizycznym, menstruacją lub opalaniem.


Zabiegi z użyciem usieciowanego kwasu hialuronowego służą między innymi do wolumetrii twarzy i spłycania zmarszczek; Dzięki wolumetrii nadawany jest owal oraz rysy twarzy, szyi lub dekoltu. Skóra staje się bardziej napięta, świeższa, uzyskuje młodszy, lepszy wygląd. Zazwyczaj wypełniacz wprowadza się w bruzdy nosowo – wargowe, policzki, nos, usta, kąciki ust, żuchwę, skronie. Efektu zabiegu niestety nie widać od razu - należy poczekać ok 2-3 tygodni aż zmiany będą widoczne.

 

Zabiegi iniekcyjne podczas których jest wprowadzany kwas hialuronowy z pewnością są korzystne dla naszej skóry – poprawiają jej jędrność, nawilżenie. Nadadzą wygląd twarzy rozjaśnionej, wypoczętej i zregenerowanej.

 

Autor: Ligia Gołębska 

 

Literatura


M.Wilk-Jędrusik, Kwas hialuronowy w dermatologii estetycznej i kosmetologii, intradermoterapia, suplementacja doustna oraz aplikacja zewnętrzna,2013.

Czajkowska, Milner-Krawczyk, Kazanecka; Kwas hialuronowy- charakterystyka, otrzymywanie i zastosowanie, Biotechnology and food science, vol 75, nr 2, 2011.

P.Olczyk i inni; Hialuronian- struktura, metabolizm, funkcje i rola w procesach gojenia się ran, Postepy Higieny i Medycyny Doświadczalnej, 62: 651-659, 2008.

Www.poradnikzdrowie.pl
www.portal.abczdrowie.pl

 

Poprzedni Następny

Trądzik - problem dotykający nie tylko nastolatków

Trądzik - problem dotykający nie tylko nastolatków

Trądzik pospolity (acne vulgaris) zwany inaczej młodzieńczym  zyskał swój przydomek z racji  częstości  występowania   wśród  osób młodych między 14 a 19 rokiem życie czyli  w wieku  dojrzewania. Jednak coraz częściej spotykamy  aktywne objawy choroby  w  wieku dorosłym nawet po 40 roku życia. Pospolitość przypadłości związana jest w głównej mierze ze zmianami hormonalnymi,  jakie zachodzą  w organizmie w wieku dojrzewania oraz u kobiet przyjmujących antykoncepcje hormonalną  lub hormonalną terapie zastępczą.

Czytaj więcej

Peeling migdałowy - letnie oczyszczenie i orzeźwie…

Peeling migdałowy - letnie oczyszczenie i orzeźwienie skóry

Zabieg z użyciem peelingu migdałowego przeznaczony jest do pielęgnacji cery trądzikowej, wrażliwej, nietolerującej innych alfa-hydroksykwasów. Kwas migdałowy, znany także jako 2-fenylo-2-hydroksyoctowy jest kwasem AHA pochodzącym z hydrolizy wyciągu z gorzkiego migdału. Zwyczajowo stosowany jest do leczenia fotostarzenia, nieregularnej pigmentacji, trądziku zapalnego oraz w celu przygotowania skóry do zabiegów laserowych.Może być wykonywany przez cały rok, również w okresie letnim, bez ryzyka uwrażliwienia skóry na słońce i wystąpienia przebarwień u osób z wysokim fototypem.

Czytaj więcej

Połączenie 3 zabiegów w jednym? Cała prawda o foto…

Połączenie 3 zabiegów w jednym? Cała prawda o fotoodmładzaniu

Stres, ciągły pośpiech, czynniki zewnętrzne, odżywianie i wiele innych, które nie są nam obce w codziennym życiu, wpływają negatywnie na proces starzenia się skóry. Szeroko rozwinięta kosmetologia estetyczna stara się temu zapobiec wprowadzając na rynek coraz więcej zabiegów bezpiecznych i nieinwazyjnych, będące alternatywą dla zabiegów chirurgicznych. Najczęściej wykonywanymi zabiegami odmładzającymi w gabinetach kosmetycznych są peelingi chemiczne, mikrodermabrazja, mezoterapia bezigłowa oraz zabiegi laserowe i wiele innych.

Czytaj więcej

Czwarty stan skupienia – Plasma i jej zastosowanie…

Czwarty stan skupienia – Plasma i jej zastosowanie w kosmetologii

  Ciemne chmury na niebie, burza i towarzysząca jej ulewa za oknem na pewno nie jest przyjemną pogodą. Zapewne każdy z nas przeżył takie załamanie pogodowe, ale czy przyglądaliście się temu zjawisku bliżej? Zjawisko burzy poprzedza chłodny wiatr, powietrze staje się wilgotne i "ciężkie". Na niebie pojawiają się błyski, następnie ulewny deszcz. Błyskawice tworzą się między chmurami a Ziemią. To nic innego jak łuki elektryczne o ogromnym natężeniu, przenoszące ujemnie naładowane ładunki w kierunku Ziemii, wracając tym samym kanałem "zabiera" ładunki dodatnie do chmury. Proces ten zostaje powtarzany tak długo, aż ładunki w chmurze zostaną zneutralizowane. Przepływ prądu powoduje, że pioruny...

Czytaj więcej

Kwas hialuronowy – źródło młodości!

Kwas hialuronowy – źródło młodości!

  Półki w drogeriach aż uginają się od nadmiaru kremów i balsamów z magicznym napisem "kwas hialuronowy". Na pewno ta nazwa bardzo zachęca konsumentki do kupna, ale czy to działa? Wiele z nas o nim słyszało - ale ile tak naprawdę o nim wiemy?  

Czytaj więcej